18. ROČNÍK NOČNÍHO PŘECHODU

VELKÝ JAVORNÍK - LYSÁ HORA

Datum:  19 až 20. června 2004

Délka trasy: 53 km - je zde zahrnutý výstup na Velký Javorník a sestup z Lysé hory do Ostravice

Převýšení: 2290 m - je zde zahrnutý výstup na Velký Javorník a sestup z Lysé hory do Ostravice

Trasa: Veřovice, Velký Javorník, Pindula, Radhošť, Pustevny, Čertův mlýn, Horní Čeladná, Ostravice, Lukšinec, Lysá hora

    Již  několikátý rok mě v tomto ročním období letního slunovratu lákal letáček na Velkém Javorníku k pořádnému pochodu beskydskými vrcholy. Ještě jsem totiž nikdy nešel pochod delší jak 35 kilometrů a touha po tom zkusit ještě něco delšího, byla velmi lákavá, zvláště díky tomu, že se jeho převážná část jde v noci s baterkami v ruce. Neměl jsem však moc odvahu to jít sám, protože trasa vedla takovými místy, po kterých jsem ještě nikdy nešel. Snažil jsem se přesvědčit i mého otce, ale ten se stavěl na zadní a za žádných okolností to se mnou nechtěl jít. A až letos jsem náhodově zjistil, že naší ne moc vzdálení sousedé, se to letošní rok chystají jít již po druhé. A na první můj noční pochod přes beskydské vrcholky bylo "zaděláno".

>> více <<

21. ROČNÍK NOČNÍHO PŘECHODU

VELKÝ JAVORNÍK - LYSÁ HORA

Datum: 23 až 24 června 2007

Délka trasy: 53 km - je zde zahrnutý výstup na Velký Javorník a sestup z Lysé hory do Ostravice

Převýšení: 2290 m - je zde zahrnutý výstup na Velký Javorník a sestup z Lysé hory do Ostravice

Trasa: Veřovice, Velký Javorník, Pindula, Radhošť, Pustevny, Čertův mlýn, Horní Čeladná, Ostravice, Lukšinec, Lysá hora

 

Po dvouleté odmlce jsem se opět zúčastnil nočního přechodu z Velkého Javorníku na Lysou horu. Loňského jubilejního 20 ročníku jsem se nemohl z pracovních důvodů bohužel zúčastnit.

Po neblahé zkušenosti s počasím z 18. ročníku jsem z domova vycházel s trošku podlomenou náladou, neboť jsem při pohledu na oblohu uviděl nevábně vypadající mračiska. Naštěstí vše dobře dopadlo, neboť se to vypršelo ještě před naším nástupem na trek. Menší deštík jsme tedy přečkali v hospůdce Milady Hoďákové pod Javorníkem a posléze i na Velkém Javorníku. Odměnou za menší nepříjemnost byla nádherná duha nad "dnešním" 40km vzdáleným cílem - Lysou horou. V našem standardním osazenstvu přibyl jeden "Javorníkář" Zdena. (cca 340 výstupů za rok) a Martin.

Z Javorníku jsme tedy vycházeli již za sucha a jasného počasí, které nám vydrželo až na Lysou horu, kde se po ránu objevila mlha. Celou trasu jsme šli stejnou cestou jako při 18. ročníku, takže by nemělo moc smysl se tu zmiňovat o podrobnostech. Jediné co stojí za zmínku je má neblahá zkušenost se stravováním během treku. V restauraci na Radhošti jsem si dal dršťkovou polévku a pifko a potom na horní Čeladné jsem pojedl z vlastních zásob klobásku + samozřejmě během treku tekutiny z vlastních zásob. V batohu mi ještě zbyla čokoládová tyčinka Margot, tu jsem si však nevzal, protože jsem cítil, že jsem najezený. A to byla příčina mé krizovky na Lukšinci pod Lysou horou. Najednou jsem neměl silu zvedat nohy a cítil jsem se totálně vyčerpaný. Vůbec jsem netušil, co se se mnou děje a s obavami jestli vůbec sejdu z Lysé dolů jsem dorazil do Plesnivky na Lysé hoře a dal si čaj s třemi cukry. Najednou z ničeho nic začala únava z nohou a vůbec celková únava rychle odeznívat až jsem se divil, co že se to se mnou děje. Po dopití čaje za cca 10 min byla celková vyčerpanost pryč a já jsem posléze úplně v pohodě došel z Lysé do Ostravice. Příčinou bylo "odcukrování" (nebo jak bych to nazval) mého organismu. Takže příště musím více papčit sladké na úkor masíčka. Než se totiž maso rozloží na cukry a dodá tělu energii, tak to chvíli trvá. Kdežto cukr v podobě např. čokolády dodá tělu energii daleko rychleji... Byl jsem z toho na sebe tak trochu naštvaný, protože během roku toho dost našlapu a dopadl jsem skoro jako nějaký turistický outsider, který se jen válí doma v posteli. No ale tak jak se říká, hlavně se neposrat...

 

 

Kámoši a já (za foťákem...)

 

Duha nad Lysou h. na Velkém Javorníku

 

 
     

Foto z Radhoště

 

Kostelík na Radhošti

 

     

Lysá hora z Radhoště

 

Pohled z Radhoště

 

 

 

Pohled z Radoště

 

Hotel na Radhošti

 

 

     

Více informací o dalším ročníku nočního přechodu získáte na: http://www.lysahora.cz